روکش دندان


روکش دندان چیست؟
روکش دندان یک نوع پروتز است که روی دندان ثابت قرار میگیرد.در واقع روکش یک کلاهک فلزی یاسرامیکی و یا ترکیبی از هر دوی آنهاست که بر روی دندانهای تخریب شده گذاشته میشود،تا هم جنبه حفاظت داشته و هم باعث زیبایی دندانها شود.
آیا روکش های دندانها متحرک هستند؟
روکش های دندان متحرک نیستند و فرد نمیتواند آن را از دهان خارج نماید. این روکش ها ثابت بوده و لازم است برداشتن آنها توسط دندانپزشک زیبایی انجام شود.
آیا روکش دندان تغییر رنگ میدهد؟
روکش ها جسمی خارجی بوده که قرارگیری آنها در دهان باعث تغییر رنگ لثه میشود. در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان امکان این تغییر رنگ و تیرگی بیشتر نیز میگردد.
در چه مواردی دندانپزشک درمان روکش را انتخاب میکند؟
یکی از موارد استفاده از روکش دندان حفاظت از تخریب دندانی است که دارای پرکردگی وسیع است. علاوه بر آن در دندانهایی که مقدار زیادی از آن به دلیل پوسیدگی از بین رفته است، دندانهایی که دیواره آن شکسته است یا به دلیل عصب کشی یا نازک شدن جداره احتمال شکست آن میرود و نیز سایر مواردی که دندانپزشک متناسب با روند درمان  تشخیص دهد، لازم است از روکش برای بازسازی دندان استفاده کرد.
هزینه ی کدامیک از روکش ها بیشتر است؟
روکش ها دارای دو نوع سرامیک متصل به فلز یا تمام سرامیک هستند که در این میان هزینه روکش سرامیکی بیشتر است.
آیا از روکشهای دندانی نیز باید مراقبت نمود؟
برای عدم شکستن سرامیک روکش باید از برخورد جسم سخت با دندان جلوگیری کرد. برخلاف باور عامه روکش از مشکلات حاکی از عدم مراقبت در امان نیست. دندانی که ریشه آن آسیب دیده،دچار پوسیدگی وسیع شده و یا به دلیل پایه بریج،تخریب شده است مسلما با وجود داشتن روکش نیز نسبت به سایر دندانها به مراقبت بیشتری نیاز دارد. افزایش پوسیدگی دندان فرد سبب لق شدن روکش میگردد. برای جلوگیری از این حات تنها روش، مراقبت از دندان است. دندانهای روکش شده مشابه دندانهای عادی به مراقبت و نگهداری احتیاج دارند و بهتر است از مسواک های بین دندانی هم استفاده گردد.
بریج چیست؟
بریج نوعی از روکش است که در صورت از دست دادن یکی از دندانها از آن به جای ایمپلنت استفاده میشود. در این روش دندانهای اطراف دندان مورد نظر تراش میخورند و به عنوان پایه به کار گرفته میشوند. نداشتن دندان عمل جویدن ، و گاه صحبت کردن را با مشکل مواجه میکند. بنابراین بریج علاوه بر اصلاح طرح لبخند و صورت، جویدن غذا را نیز راحت تر میکند. مراقبت از این نوع روکش اگر به درستی صورت نپذیرد میتوان زمینه ساز تخریب و پوسیدگی دو دندان پایه باشد.
آیا دندانهای روکش شده حساسیت ایجاد میکنند؟
دندان روکش شده ممکن است در اثر گرما و سرما دچار حساسیت شود. این حساسیت به طور طبیعی ماه به ماه کمتر میشود اما در صورتی که هیچ گونه تغییری در میزان درد حساسیت ایجاد نشد لازم است به دندانپزشک مراجعه شود چرا که ممکن است دندان به عصب کشی احتیاج داشته باشد.
آیا امکان دارد روکش شکسته شود؟
بله باید از برخورد روکش با اجسام سخت مانند پوست پسته و … جلوگیری شود. زیرا شکستگی سطح روکش علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن زیبایی باعث تیزی دندان و آسیب به لب و زبان میگردد.
ماندگاری روکش ها تا چه مدت است؟
روکشها مانند بسیاری از خدمات زیبایی دندان دارای طول عمر مشخصی میباشند.عموما در صورت مراقبت و حفظ نکات بهداشتی، روکش ها ۸ تا ۱۰ سال میتوانند سالم بمانند. بعد از این مدت باید روکش تعویض گردد.
آیا در هنگام خارج کردن روکش، احتمال شکستن دندان وجود دارد؟
یکی از معایب استفاده از روکش، احتمال شکستن دندان و روکش در زمان خروج آن از دهان میباشد. در این موارد لازم است دندان مجددا ترمیم گردیده و روکش بازسازی شود.

میزبانی شما در کلینیک آوا افتخار ماست.